Több mint kétszáz ember halálát okozhatta a rendkívüli hőség Spanyolországban
A szakemberek statisztikai becslése szerint, amely a napi halálozási megfigyelő rendszeren (MoMo) és a hőmérsékleti adatokon alapul, a vasárnaptól szerdáig tartó időszakban legalább 212 haláleset következhetett be az évszakhoz képest szokatlan kánikula miatt.
A hőségepizód első napján, hétfőn 13-an, hétfőn 38-an, kedden 66-an, és az utolsó napon, szerdán 95-en halhattak meg emiatt.
Az adatok azt mutatják, hogy a halálesetek túlnyomó többsége az enyhébb hőmérséklethez szokott kantábriai partvidék mentén fekvő közösségekben történt, ahol a legmagasabb, vörös szintű hőségriasztás volt érvényben,
és hirtelen több egymást követő napon helyenként 40 Celsius-fok felett volt a nappali hőség.
Az északi régióban fekvő Asztúria és Galicia tartományban is megfigyelték a halálesetek számának növekedését ezekben a napokban. Noha ott a hőség nem volt annyira szélsőséges, de ezeken a területek kiemelkedően magas az idős lakosság aránya, akik érzékenyebbek a magas hőmérsékletekkel szemben.
A hőség miatti halálozással kapcsolatban a El Periodico című online újság idézte Blanca Paniello közegészségügyi és klímaváltozási szakértőt, aki arról beszélt, hogy ezek a halálesetek nem mindig kapcsolódnak hirtelen eseményekhez, például a hőgutához.
“A hőstressz elsődleges egészségügyi hatása a szív- és érrendszerre nehezedő kritikus terhelés” – mutatott rá, kifejtve, hogy
a hőmérséklet emelkedésével a szervezet megpróbálja elvezetni a felesleges hőt a szívteljesítmény növelésével és az izzadással járó folyadékvesztéssel.
Hozzátette: idős korban csökken a szervezet hőszabályozó képessége, ráadásul a már meglévő betegségek növelhetik a hőséggel kapcsolatos szövődmények kockázatát.
Az egészségügyi intézet adatai szerint az elmúlt négy napban a hőséggel összefüggésbe hozható halálesetek mintegy fele 85 év felettieket érintett.
Olaszországban öten meghaltak a hőségben
Olaszországban ötre emelkedett a rendkívüli hőség áldozatai száma szerdán. Az egészségügyi miniszter csütörtökre válságtanácskozást hívott össze az előrejelzések szerint a következő napokban tovább emelkedő hőmérséklet miatt.Egy 57 éves férfi az északnyugati Lombardia tartományban, Lodi város területén halt meg, miközben a tűző napon mezőgazdasági munkát végzett. A szintén lombardiai Garlasco temetőjében egy 56 éves férfi rosszul lett a melegben, és meghalt.
Az ország középső részén található Piacenzában egy 61 éves férfi a szőlőültetvényén, egy hajléktalan Nápoly utcáin lett rosszul és elhunyt. Padovában egy vízvezeték-szerelő egy utcai vezeték szerelése közben vesztette életét a hőség miatt.
Orazio Schillaci egészségügyi miniszter csütörtökre válságtanácskozást hívott össze, miután az előrejelzések szerint a hőmérséklet tovább emelkedik.
A tetőzést vasárnap és hétfőn várják: a számítások szerint a legmelegebb Firenzében és a Pó-alföldön lesz negyven Celsius fok fölötti értékkel. Napról napra emelkedik a vörös kódú városok száma, ahol a legmagasabb hőségriasztás van érvényben. Csütörtökön tizenhét, pénteken tizennyolc lesz a számuk.
“Vigyáznunk kell a sérülékenyekre, gyerekekre, idősekre” - mondta Orazio Schillaci.
Rómán szerda délután heves jégeső söpört végig, amely golflabda nagyságú jégdarabokkal hullott az utcákon tartózkodókra és a járművekre.

Magyar Péter: Ne legyen olyan csilivili pláza, ahova nem engedik be hajléktalan honfitársainkat hűsölni
2026.06.25
Az illegális migrációról és az orosz–ukrán háborúról is tárgyaltak a V4-ek védelmi miniszterei
2026.06.25
Magyar Péter élő adásban mászott fel az Uzsoki Utcai Kórház tetejére
2026.06.25
63 új kép jelent meg a GTA VI-ról
2026.06.24
Magzatkárosító oldószert találtak a komáromi ipari park víztározójában
2026.06.24
Évtizedes titkok kerülhetnek napvilágra: megnyitják az ügynökaktákat
2026.06.24