NGM: Szinte teljesen üres az államkassza
Az államháztartás központi alrendszere 3420,4 milliárd forintos hiánnyal zárt
Az államháztartás április végi helyzetéről tájékoztatott a Nemzetgazdasági Minisztérium. Az április 22-én kiadott részletes tájékoztató szerint március végéig az államháztartás központi alrendszere 3420,4 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 62,8 százaléka.
Központi költségvetés, amin keresztül az állam a legtöbb dolgot fizeti: oktatás, állami bérek, beruházások - 3242,6 milliárd forintos hiányt mutatott.
Az elkülönített állami pénzalapok 12,5 milliárd forintos többletet mutattak, ami azt jelenti, hogy több pénzt szedtek be, mint amennyit elköltöttek.
A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai (például nyugdíj, egészségbiztosítás) pedig 190,3 milliárd forintos hiányt mutattak, vagyis ott is több pénz ment ki, mint be.
Összességében az állam jóval több pénzt költött, mint amennyi befolyt hozzá. A hiány lényegében azt jelenti, hogy az államnak ezt a különbséget hitelből vagy új adósságból kell finanszíroznia.
A számok alapján látható, hogy a kiadások gyorsabban nőttek, mint a bevételek.
A központi alrendszer március végi 10 543,2 milliárd forint összegű bevételei az előző év azonos időszakához képest 1345,4 milliárd forinttal nőttek, a kiadások 13 963,6 milliárd forintot tettek ki és 2211,7 milliárd forinttal haladták meg az előző év azonos időszakát.Második legnagyobb deficit a költségvetés újkori történetében
Áprilisban 429 milliárd forintos mínusszal zárt az államkassza. Ez a Portfolio értékelése szerint nem tragikus, de fontos kiemelni, hogy ez a második legnagyobb negyedik havi deficit.
Az első négy hónap után a deficit az egész éves eredeti terv 93%-a.
A friss adatok alapján megállapítható, hogy soha nem volt ilyen rossz állapotban a költségvetés.
A leköszönő kormány rendkívül leromlott állapotban adta át a költségvetést a Tisza-kormánynak.
Az új kormányban a Tisza külön Pénzügyminisztériumot állítana fel Kármán András pénzügyminiszter vezetésével, emellett pedig létrejönne egy külön Gazdasági és Energiaügyi Minisztérium is, amelyet Kapitány István vezetne gazdasági és energetikai miniszterként.

Kapitány István: Nem lehet örökké rendkívüli intézkedésekkel vezetni egy piacgazdaságot
2026.06.23
Történelmi döntés: megszűnik az MTVA eddigi rendszere, új alapokra kerül a közmédia
2026.06.23
A Fidesz feláldozta Putyin és lengyel politikusbűnözők oltárán az ezeréves lengyel-magyar barátságot
2026.06.23
Éles szócsata a Parlamentben: így reagáltak a pártok Magyar Péter tisztítótűz-műveletére
2026.06.22
Élmények, közösség és kikapcsolódás: elkezdődtek a nyári Erzsébet-táborok
2026.06.22
Tizenkét évben korlátoznák a képviselői mandátumokat - Indul a "tisztítótűz-művelet"
2026.06.22