Belföld

Az illegális migrációról és az orosz–ukrán háborúról is tárgyaltak a V4-ek védelmi miniszterei

A visegrádi együttműködés (V4) tagállamai, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia szükségesnek tartják a katonai logisztikai és védelmi ipari együttműködés erősítését - hangzott el a négy ország védelmi minisztereinek csütörtöki tárgyalását követő Budapesti sajtótájékoztatón.
Bejegyzés megosztása Megosztás

“Azt tudom önöknek jelenteni, hogy a V4 védelmi miniszteri együttműködés újra él” - hangsúlyozta Ruszin-Szendi Romulusz.

A miniszter óriási lépésnek nevezte, hogy alig több mint egy hónappal az új magyar kormány felállása után a V4-országok védelmi miniszterei már el is jöttek Magyarországra.

Ruszin-Szendi Romulusz, Magyarország honvédelmi minisztere, Robert Kaliňák, Szlovákia védelmi minisztere, Jaromír Zůna, Csehország védelmi minisztere és Władysław Kosiniak-Kamysz, Lengyelország védelmi minisztere megállapodott abban, hogy

a jövőben meghívják a V4 együttműködés tagállamainak képviselőit valamennyi olyan hadgyakorlatra, amelyet államuk területén tartanak.

Továbbá a NATO következő, ankarai csúcstalálkozóján közösen fogják szorgalmazni az észak-déli logisztikai, a többi között üzemanyagellátási rendszerek kiépítését a NATO keleti szárnyának megerősítése érdekében.

Ruszin-Szendi Romulusz kijelentette, könnyű volt összeállítani a találkozó témáit, mert a résztvevőkkel mindenben egyetértenek.

Tájékoztatása szerint lengyel, cseh és szlovák minisztertársaival egyebek mellett

a keleti és déli fenyegetettségről, az illegális migráció veszélyeiről, a védelmi ipar megerősítéséről, valamint az orosz-ukrán háborúról tárgyaltak.

Utóbbival kapcsolatban nemcsak a jelenlegi helyzetről beszéltek, hanem megállapodtak abban is, hogy a tűzszünet, illetve a béke elérését követően is összetartva, közös érdekek szerint kell foglalkozni a V4-es térség biztonságával - közölte.

Ruszin-Szendi Romulusz felidézte, hogy amikor a 2015-ös migránshullám idején elkezdték építeni a védelmi rendszert, a V4-es partnerországok minden külső nyomás ellenére küldték a katonáikat, rendőreiket és a felszereléseket.

“Hiszek a V4 együttműködésben” – hangsúlyozta, hozzátéve: a V4 akkor is erős volt, és most is az.

„Katonáink a gyakorlótereken, levegőben, földön, különböző küldetésekben mindig számíthatnak egymásra, és meggyőződésem, hogy ez a bizalmi faktor most politikai szintre emelkedett”
-folytatta.

A miniszter rögzítette azt is: Magyarország mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy a V4 védelmi együttműködés “újra fényesen csillogjon”.

Kitért arra, hogy a V4 országok ugyanazzal az üzenettel mennek a NATO-csúcsra is, mert a hangjuk “együtt messzebbre hangzik”, mint külön.

További cikkeink

    Ruszin-Szendi Romulusz fontosnak nevezte, hogy a katonai szállításban legyen megfelelő kapocs a V4 partnerek között, valamint vegyenek részt egymás hadgyakorlatain annak érdekében, hogy ismerjék egymás eljárásrendjét.

    A miniszter jelezte továbbá, hogy a soron következő - szlovák - elnökség ideje alatt szeretnék tárgyalóasztalhoz ültetni a V4 országok katonai titkosszolgálatainak elnökeit is, hogy vegyék fel a személyes kapcsolatot.

    Sürgetik az ukrajnai háború mielőbbi befejezését

    Robert Kaliňák a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a tagállamok sürgetik az ukrajnai háború mielőbbi befejezését. Ugyanakkor szükségesnek tartják, hogy felkészüljenek a béke megkötése utáni időszakra.

    „A jugoszláviai háború tapasztalatai alapján a fegyvernyugvás után felerősödik a szervezett bűnözés, illetve a fegyvercsempészet”
    -tette hozzá.
    A továbbiakban kifejezte meggyőződését, hogy a V4 tagállamai jelentős mértékben hozzá tudnak járulni a NATO és az EU biztonságához, amihez szükséges a védelmi ipar, a többi között a drónvédelem közös fejlesztése.

    Ennek érdekében a V4-ek következő szlovákiai találkozóján védelmi ipari nap szervezésére is készülnek - tette hozzá.

    Jaromír Zuna azt hangsúlyozta: Csehország kormánya és személy szerint ő is prioritásként kezeli a V4-es együttműködést, ami jelentős szereplő a NATO és az EU keretében, és az együttműködés újjáélesztése lényeges a védelem és a biztonság szempontjából is.

    Közös a történelmünk és közösek a biztonsági érdekeink is a térség egészében - mondta a cseh politikus.

    Władysław Kosiniak-Kamysz kifejezte örömét, hogy a V4 együttműködést sikeresen reaktiválták, mert az eddigieknél is szorosabb integráció szükséges a tagállamok között.

    „Annál is inkább mert a négy állam biztosítja Európában a legbiztonságosabb életkörülményeket a polgárai számára, és sikeresen küzdenek az illegális migráció ellen is. Lengyelország például sikeresen fékezte meg a belorusz határon az illegális migránsok beáramlását”
    -sorolta.

    Ennek alapján az együttműködés világítótorony lehet egész Európa számára - fogalmazott Władysław Kosiniak-Kamysz.