Belföld

Kapitány István: A hőhullám miatt Paks korlátozásra kényszerül

A rekordközeli hőség miatt csökkenteni kell a paksi atomerőmű teljesítményét, miután a Duna vízhőmérséklete elérte a jogszabályban meghatározott határértéket. A kormány szerint az intézkedés nem veszélyezteti Magyarország villamosenergia-ellátását, a lakosság pedig nem fogja megérezni a változást.
Bejegyzés megosztása Megosztás

A magas dunai vízhőmérséklet miatt a jogszabályoknak megfelelően teljesítménycsökkentésre kerül sor a paksi atomerőműben – jelentette be Kapitány István.

A paksi atomerőmű működését szigorú környezetvédelmi és szakmai előírások szabályozzák. Amikor a Duna vízhőmérséklete eléri a jogszabályban meghatározott értéket, az erőműnek csökkentenie kell egyes blokkok teljesítményét.

A lépés célja, hogy a hűtéshez felhasznált, majd a folyóba visszavezetett víz ne terhelje a megengedettnél nagyobb mértékben a Duna élővilágát.

A folyó hőmérsékletét folyamatosan mérik, az üzemeltetéssel kapcsolatos döntések pedig minden esetben a mért adatok és a hatályos jogszabályok alapján születnek.

Kapitány István kiemelte, hogy a teljesítménycsökkentés előre meghatározott, szabályozott intézkedés, amely nem veszélyezteti az ország villamosenergia-ellátását.

„A lakosság ebből közvetlenül semmit nem fog érzékelni. Magyarország villamosenergia-ellátása továbbra is biztonságos és folyamatos.”
-hangsúlyozta.
További cikkeink

    A bejegyzés rámutat, hogy a jelenlegi hőhullám egész Európát érinti, ezért különösen fontos, hogy egyszerre biztosítsák a környezet védelmét és az ország energiaellátásának biztonságát.

    Kapitány egyúttal arra kérte a lakosságot, hogy ahol lehet, mérsékeljék a felesleges energiafogyasztást.

    A miniszter a napokban már külön is beszélt arról, hogy a kánikula idején érdemes visszafogni az áramfogyasztást, különösen az esti, 18 és 21 óra közötti csúcsidőszakban.

    Azt írta, ebben a három órában érdemes mérsékelni a klímaberendezések használatát, a telefonok, laptopok és elektromos autók töltését, valamint a nagyobb energiaigényű háztartási gépek működtetését pedig lehetőség szerint 21 óra utánra időzíteni.