Belföld

Éles szócsata a Parlamentben: így reagáltak a pártok Magyar Péter tisztítótűz-műveletére

Magyar Péter miniszterelnök hétfőn jelentette be az úgynevezett tisztítótűz-művelet elindítását, amely átfogó korrupcióellenes intézkedéseket, a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal részleteit, valamint az országgyűlési képviselői mandátumok 12 évben történő maximalizálását is tartalmazza. A kormányfő bejelentésére az Országgyűlésben a parlamenti frakciók vezetői is reagáltak.
Bejegyzés megosztása Megosztás

A bejelentés komoly politikai vitát váltott ki az Országgyűlésben: a parlamenti frakciók vezetői élesen értékelték a kormányfő terveit.

Mi Hazánk: nem leszünk partnerek a fékek és egyensúlyok rendszerének felszámolásában

Toroczkai László szerint, amikor a kormányfő arról beszél, hogy kezdjenek az érintettek szerződéseket előkészíteni, akkor neki is el kell kezdenie előkészíteni a Balásy Gyulával kötött szerződéseket, amelyek több mint 1,1 milliárd forintos értéket képviselnek.

Rámutatott: ha a vagyonvisszaszerzési hivatal nem demokratikusan működik majd, akkor nincs félnivalója, de ha normálisan fog működni, akkor egészen biztosan van félnivalója.

„Hitelesebb lett volna a miniszterelnök továbbá, ha nem lett volna köztörvényes ügye, amiből a mentelmi joga mögé bújva húzták ki”
-jegyezte meg.

Felidézte az Európai Parlament képviselőjének, Ilaria Salis mentelmi jogáról való szavazást, amely egyetlen vokson múlt. Feltette a kérdést, hogy Magyar Péter jelen volt ezen, ha nem: “szégyellje magát”. Ilaria Salis terrorcselekményben vett részt, Budapesten ártatlan embereket üldöztek és vertek meg - idézte fel.

Azzal egyetértett, hogy maffiaszerű szervezetek működtek az elmúlt években, ezek felszámolásához minden segítséget megadnak. Abban ugyanakkor nem lesznek partnerek, hogy felszámolják a fékek és egyensúlyok rendszerét - mondta.

Egyúttal ígéretet tett arra, hogy az általa vezetett vizsgálóbizottság mindenkit el fog számoltatni pártállástól függetlenül, beleértve a miniszterelnököt is.

Kijelentette: a Mi Hazánk az egyetlen olyan frakció, akiket évek óta ukrán terroristák fenyegetnek felrobbantással és likvidálással.

A miniszterelnök felszólalását “Netflix-szerűnek” nevezte, hozzátéve: a vagyonvisszaszerzési hivatalról érdemben akkor tudnak beszélni, ha már beadták a javaslatot.

Úgy látta, abban, amit Magyar Péter elmondott, vannak riasztó elemek, jó lenne például eldönteni, hogy mi lesz a polgármesterekkel. Kitért arra is: Magyar Péter kimondta, úgy akarják elmozdítani a köztársasági elnököt, hogy kétharmaddal odahelyezik a saját bábjukat. Akkor miben különböznek attól a rendszertől, amit olyan hevesen kritizálnak? - kérdezte.

KDNP: a miniszterelnök 16 éves maffiakormányról beszél, aminek 14 évig része volt

Rétvári Bence úgy fogalmazott: hétfőn a brit és a magyar miniszterelnök is bejelentette, hogy élete beszédére készül, az előbbinek ez sikerült is.

A KDNP frakcióvezetője a korábbi kormánypártok nevében a leghatározottabban visszautasította a hangnemet, amit a miniszterelnök megenged velük szemben, és azt, hogy maffiáról beszéljen velük összefüggésben.

„Minket maffiáz, de ki volt jelen ezekben az ügyekben éveken keresztül, ki volt a külügyben, az állandó képviseleten, a Magyar Fejlesztési Bankban, ki volt a Diákhitel Központ vezetője? Ki volt ott a Magyar Közút, a Volánbusz vezetőségében? Ön, miniszterelnök úr”
-fogalmazott.

16 év maffiakormányzásról beszél, de minden helyen ott volt, ami elképzelhető 14 éven keresztül a Fidesz-KDNP-kormány közelében. Ön 14 éven keresztül építette és haszonélvezője volt a maffiának? Hozzátette: nem hiszi és nem akar úgy beszélni, ahogy ő beszél róluk.

Feltette a kérdést, hogy példaképéről Antall Józsefről el tudná képzelni, hogy így “fröcsögött volna”? Politikai tűzparancsot ad ki a parlamentben, tisztítótűzről beszél? Abban, hogy a törvényeket mindenkinek be kell tartania, egyetértenek, de amit velük szemben megfogalmaz, az elfogadhatatlan.

Értékelése szerint Magyar Péter olyan beszédet mondott, amiből nem az tűnt ki, hogy jövőképe van, hanem az, hogy továbbra is Orbán Viktor ellenzékének a vezetője.

„Arról beszél, hogyan akar politikai hadjáratot indítani a korábbi kormánypártokkal szemben. Miközben kétharmados felhatalmazása van, amivel jobbá tehetné az országot, kijavíthatná azokat a hibákat, amiket 14 évig nem, de az utolsó két évben hirtelen észrevett”
-jegyezte meg.

Hozzátette: azt ne felejtse el, hogy a Fidesz-KDNP-re 2,5 millióan szavaztak, azokat az embereket is tartsa tiszteletben, ne gondolja, hogy bármikor is egy maffiakormányt akartak volna támogatni.

Szóvá tette, hogy a kormányfő Sulyok Tamás és a közjogi méltóságok kapcsán ma sem tudott egyetlen konkrét törvénysértést mondani, ami miatt le kellene mondaniuk.

Fidesz: Magyar Péter nem a maffiával küzd, hanem diktatúrát épít

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője szerint Magyar Péter elfeledkezett arról, hogy miért támogatta az Orbán-kormányt 14 éven át.
„Vélhetően azért, mert ez az időszak Magyarország elmúlt száz évének legsikeresebb időszaka volt, amikor egymillió új munkahely született, továbbá az átlagbér, a GDP és az állami vagyon is jelentősen emelkedett”
–mondta, hozzátéve: ez az oka, hogy akkoriban Magyar Péter is úgy gondolta, hogy az országnak jó, hogy jobboldali polgári kormánya van.

Kijelentette: a kormányfő nem kapott felhatalmazást erre a vállalhatatlan, durva, brutális sértegetésre, a kollektív bűnösség pedig a 20. század legrosszabb időszakát idézi.

A miniszterelnöknek semmi oka, hogy így megsértse azt a közösséget, amelynek még néhány éve is a része volt.

„Ha a korábbi kormánypártokat és a politikai közösségüket a maffiával téveszti össze, azzal felszámolja az értelmes politikai párbeszédet”
–vélekedett.

Gulyás szerint Magyar nem a maffiával küzd, hanem diktatúrát épít. “Demokráciában elképzelhetetlen a visszamenőleges hatályú alkotmánymódosítás” – mondta.

Kitért rá: a magyar közjogi hagyományokkal összeegyeztethetetlen a képviselői mandátum időbeli korlátozása. Azt javasolta Magyar Péternek, hogy gondolja át: jó irányba indult-e el.

Tisza: a magyar politikát meg kell tisztítani a korrupciótól

Bujdosó Andrea, a Tisza frakcióvezetője kiemelte: a politikát és gazdaságot meg kell tisztítani a korrupciótól, ezért vannak itt a parlamentben, ezért szavaztak rájuk az emberek.
További cikkeink

    Kifogásolta, hogy az ellenzék nem reagált arra, mi történt az elmúlt 16 évben, pedig a mostani ellenzéki képviselők jó része korábban is itt ült az Országgyűlésben.

    A frakcióvezető ezt követően felolvasta Sulyok Tamás köztársasági elnök képzeletbeli lemondólevelét, elmondása szerint ezt szerette volna hallani az államfőtől.

    Aki nem lopta szét a közvagyont, annak nincs félnivalója

    Magyar Péter a napirend előtti felszólalására reagáló frakcióknak adott válaszában azt mondta: Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és -Védelmi Hivatalnak négy elnökhelyettese lesz, az egyik reményeik szerint - az erről szóló pályázattól függően - "egy neves, NAV-os pénzügyőr lesz", a többi elnökhelyettesi posztot pedig három ügyész tölti majd be, egyikük a nyomozati szakért, a másik a vádemelésért, a harmadik pedig a fellebbvitelért fog felelni.
    „Ez nem ÁVO, szerintem nyissa ki a történelemkönyveket”
    -jegyezte meg egy ellenzéki bekiabálásra reagálva.

    Közlése szerint a hivatal egyik részeként működik majd a büntetőeljárást megelőző ügycsoport, amely kockázatelemzést végez majd, beletekinthet bankszámlákba, nyilvántartásokba, és ha úgy ítéli meg, közvagyonvédelmi eljárást indíthat, illetve bűncselekmény alapos gyanúja esetén az eljárást “átfordítja büntetőeljárásba”.

    Jelezte: a hivatal használhatja majd a rendőrség erőit, az ügyészséget, a NAV-ot, és minden rendvédelmi szervezetet, és lesznek ügyek, amelyeket magához vonhat.

    Példaként említette a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak ügyét, amelyben szerinte az ügyészség és a rendőrség évekig semmit nem tett. Hangsúlyozta: a hivatal a “legkiemeltebb ügyekkel” foglalkozik majd, eljárhat saját hatáskörben, a büntetőeljárás pedig garanciákkal lesz körbebástyázva.

    „Aki nem követett el bűncselekményt, aki nem lopta szét a közvagyont, aki nem lopta el a magyar emberek asztaláról, a magyar gyermekek asztaláról a pénzt, annak nincs félnivalója”
    -jelentette ki.

    Az ellenzéki frakcióvezetők felszólalására reagálva azt kérdezte: mitől félnek, miért vették magukra a maffia szót, és arra szólította fel őket: válaszoljanak, hogy támogatják-e a maffia elleni harcot vagy sem.

    Hangsúlyozta: nem nevezte személy szerint Gulyás Gergelyt maffiózónak, ugyanakkor Tuzson Bencének azt üzente, “bármilyen elegáns öltönyt felvehet valaki, attól még a maffiózó maffiózó marad”.

    Magyar Péter Toroczkai Lászlónak a vele szemben, a kampányban felhozott ügyek kivizsgálásáról azt mondta: mindenki átvizsgálta “elölről, hátulról, alulról, felülről”, és kimondták, hogy semmilyen bűncselekmény nem köthető hozzá.

    Azt is mondta: Gulyás Gergely járt közben, hogy a Diákhitel Központtól eljöhessen még a 2022-es választás előtt. A miniszterelnök úgy fogalmazott:

    „Gulyás Gergely is tudja, hogy soha egy fillért nem emeltem el, és én is tudom, hogy ő soha egy fillért nem emelt el. Ezért is javasoltam neki már az első ülésen, hogy ne tartsa a hátát Rogán Antaloknak, Lázár Jánosoknak, Tuzson Bencéknek, Takács Pétereknek, Pócs Jánosoknak, Balláknak.”
    -mondta, hozzátéve: különbséget tud tenni Gulyás Gergely és a "fekete öves bűnözők között".

    A kormányfő Rétvári Bence, KDNP-frakcióvezető felszólalására reagálva egy pszichológustól kapott leírást idézett, miszerint a bántalmazó klasszikus mintázata, hogy tagadja a történteket, támadja azt, aki szóvá teszi a bántalmazást és felcseréli az áldozat és az elkövető szerepét.

    Szerinte ezt teszi a korábbi kormányoldal is. A kampányban ellene felhozott “gyalázkodást” felidézve Magyar Péter úgy fogalmazott: “hogy nem szakad önökre a plafon, amikor most is ezt hazudják”.

    A KDNP-t “nem létező pártként” jellemezte, azt kérve a frakcióvezetőtől, hogy mutasson az utóbbi 5-10 évből egy közvélemény-kutatást, ahol a KDNP nulla százaléknál nagyobb támogatottsággal áll, és ha ezt megteszi, “akkor beszéljen itt bármiről”.

    A kormányfő felszólalása alatt Pócs János fideszes képviselőt vonta kérdőre Forsthoffer Ágnes, hogy valóban videózott-e az ülésteremben, és Magyar Péter is szóvá tette, hogy a képviselők erről szóló megállapodása ellenére a Fidesz-KDNP padsoraiban ülő képviselők, “mint a piti tolvajok, alulról a pad alól videóznak folyamatosan”.