Belföld

Magyar Péter: Ne legyen olyan csilivili pláza, ahova nem engedik be hajléktalan honfitársainkat hűsölni

Szombat 0 órától harmadfokú hőségriasztás lép életbe Magyarországon az érkező hőkupola miatt. A kormány összehangolt védelmi tevékenységet rendelt el, országszerte vízosztással, fokozott készültséggel és rendkívüli tájékoztatással készülnek a több napig tartó extrém melegre. A szakemberek szerint a hőség komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, ezért mindenkit arra kérnek, hogy figyeljen magára és a környezetében élőkre.
Bejegyzés megosztása Megosztás

Szombat 0 órától harmadfokú hőségriasztás lép életbe az extrém magas hőmérséklet miatt – jelentette be Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos a kormányülést követő sajtótájékoztatón. A figyelmeztetés várhatóan négy napon keresztül marad érvényben.

A tisztifőorvos hangsúlyozta: a következő napok időjárása nem csupán kellemetlen kánikulát jelent, hanem komoly egészségügyi veszélyt is hordoz.

A tartósan magas hőmérséklet jelentős terhelést ró a szervezetre, és az elmúlt húsz évben nem volt példa hasonló mértékű hőségre.

„Ez nem egyszerűen meleg, hanem egészségügyi veszélyhelyzet”
-fogalmazott Oroszi Beatrix.

Mint elmondta, a hőségben jelentősen nő a kiszáradás kockázata, a szívnek fokozottabb munkát kell végeznie, a több napon át tartó forróság pedig kimerítheti a szervezet alkalmazkodóképességét. Ez az egészségügyi ellátórendszerre is nagyobb nyomást helyezhet, akár napi több száz plusz segélyhívással, illetve bejelentéssel is számolni kell.

Kiemelten veszélyeztetettek a gyermekek, az idősek, a krónikus betegséggel élők, a várandósok, a mozgáskorlátozottak, valamint a hajléktalan emberek. Ugyanakkor a szakemberek szerint a fizikai munkát végzők és a sportolók is fokozott kockázatnak vannak kitéve, életkortól függetlenül.

A tisztifőorvos arra kér mindenkit, hogy a megszokottnál több folyadékot fogyasszon, lehetőség szerint kerülje az alkoholt és a koffeintartalmú italokat.

Külön felhívta a figyelmet arra is:

gyermeket, idős embert vagy állatot még rövid időre sem szabad az autóban hagyni, mert a jármű belső tere extrém gyorsan, akár néhány perc alatt életveszélyes hőmérsékletre melegedhet fel.

Kádár Pál, a Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a hivatal információs bázisként segíti a hőség elleni védekezést. Mint mondta, folyamatosan jelentéseket kérnek be a minisztériumoktól és a vízszolgáltatóktól annak érdekében, hogy összehangoltan tudják támogatni a szükséges intézkedéseket.

Kádár Pál hangsúlyozta: Magyarország energiaellátása biztosított. Emellett országszerte működnek párakapuk és vízosztó állomások is. A vízosztásban eddig 2001 ember vett részt.

A főigazgató kitért arra is, hogy a hétvégén több kiemelt rendezvényt tartanak, ezek biztonságos lebonyolítását fokozott figyelemmel kísérik. Mint mondta, a szükséges biztonsági tervek rendelkezésre állnak.

A hőség a közlekedésben is változásokat hozhat: a vasúti közlekedésben sebességkorlátozásokra kell számítani. A MÁV szintén részt vesz a vízosztásban. Kádár Pál hozzátette, hogy a honvédelem is bekapcsolódik a védekezési munkálatokba.

Erdélyi Krisztián tűzoltó vezérőrnagy arról beszélt, hogy a katasztrófavédelem felkészült az extrém helyzet kezelésére. Elmondása szerint a kollégák kétpercenként riaszthatók, és készen állnak arra, hogy segítséget nyújtsanak a bajba jutottaknak.

A vezérőrnagy kiemelte, hogy

a katasztrófavédelem munkájának szerves része az önkéntesség, ezért az önkéntesek szerepe most is különösen fontos.

Az elkövetkező négy napban nagy szükség lesz az összefogásra – fogalmazott.

Erdélyi Krisztián emlékeztetett arra is, hogy az ország teljes területén tűzgyújtási tilalom van érvényben. Mint mondta, elvileg sehol nem lenne szabad tüzet gyújtani, ennek ellenére növekszik azoknak az eseteknek a száma, amelyek emberi tevékenységhez köthetők.

Hozzátette: a tűzoltók a közlekedési helyzeteknél is segítik a bajba jutottakat. Az önkéntesekre elsősorban hétvégén tudnak nagyobb mértékben számítani, mivel ők szabadidejükben végzik ezt a munkát. Mivel azonban a hőség a hétköznapokat is érinti, ezekben a napokban főként a hivatásos tűzoltók lesznek nagyobb számban jelen.

A kormány rendeletben összehangolt védelmi tevékenységet rendelt el az extrém hőség miatt

Magyar Péter elmondta, hogy a kormány rendeletben összehangolt védelmi tevékenységet rendelt el az extrém hőség miatt. A védekezést személyesen ő irányítja, a koordinációban pedig a belügyminiszter, a honvédelmi miniszter, a közlekedési miniszter és a nemzetbiztonsági főtanácsadó is részt vesz.

Magyar Péter közölte: péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatás lép életbe a kormány.hu oldalon, ahol a hőségriadóval kapcsolatos aktuális információk lesznek elérhetők. Hozzátette, hogy ma reggel már egyeztetett a Védelmi Igazgatási Hivatal vezetésével is.

A miniszterelnök szerint a közelgő hőkupola miatt most különösen nagy szükség lesz a nemzeti összefogásra. Mint mondta, négy napon keresztül extrém meleg várható, amire több évtizede nem volt példa.

Arra kért mindenkit, hogy kövesse a hivatalos tájékoztatást, és tartsa be a hatóságok figyelmeztetéseit. Jelezte azt is, hogy az önkormányzatok felé külön utasításokat fogalmaznak meg a hőség elleni védekezéssel kapcsolatban.

További cikkeink

    Magyar Péter beszámolt arról is, hogy országszerte palackos vizet osztanak majd köztereken és autópályák mentén. Jelenleg kevés helyen van szükség vízkorlátozásra, Zalaegerszegre azonban lajtoskocsik visznek vizet.

    A kormány kiemelten kéri a lakosság együttműködését:

    a következő napokban mindenki takarékoskodjon a vízzel, ne most töltsön medencét, és kerülje a felesleges locsolást.

    Magyar Péter arról is beszélt, hogy krízisautók járják a köztereket, hogy segítséget nyújtsanak a hőségben bajba jutott embereknek. Kiemelte: a kórházi klímaprogram megvalósítása és a haváriahelyzetek gyors kezelése most különösen fontos, mivel már tegnap 12 meghibásodás történt, miközben a hőség java még csak most következik.

    A miniszterelnök felhívta a figyelmet arra is, hogy a hétvégén több tömegrendezvényt tartanak. Külön kérte a gyermeksport-rendezvények szervezőit, hogy lehetőség szerint halasszák el az eseményeket, és ne a rendkívüli hőség idején rendezzék meg azokat.

    Magyar Péter szerint az autópályákon kialakuló esetleges torlódásokra is felkészültek: ha dugók alakulnak ki, biztosítani tudják a vízosztást az érintetteknek.

    A vasúti közlekedésben is lehetnek fennakadások. A MÁV haváriaközpontja felkészült a rendkívüli helyzetek kezelésére, de a hőség miatt járattörlésekre is sor kerülhet, akár a HÉV-vonalakon is.

    Magyar Péter a munkáltatók felelősségére is felhívta a figyelmet

    Mint mondta, a munkáltatók kötelesek gondoskodni az egészséges munkakörülmények biztosításáról a rendkívüli hőség idején is.

    A miniszterelnök arra kérte a munkáltatókat, hogy ahol erre lehetőség van, fontolják meg a rövidített munkarend alkalmazását, illetve a kültéri munkák átütemezését.

    Magyar Péter szerint az önkormányzatoknak is kiemelt szerepük lesz a következő napokban. Arra kérte a polgármesteri hivatalokat, hogy klimatizált helyiségeiket tegyék elérhetővé az emberek számára, ahol hűsölni tudnak a legmelegebb órákban.

    Emellett arra kérte az üzleteket, hogy lehetőség szerint mindenhol biztosítsanak ivóvizet a vásárlóknak és a betérőknek.

    Magyar külön kéréssel fordult a plázákhoz és a vendéglátóhelyekhez is. Arra kérte őket, hogy a rendkívüli hőség idején engedjék be a hajléktalan embereket, hogy vizet ihassanak, illetve szükség esetén megmoshassák az arcukat.

    Hangsúlyozta: az extrém melegben a legkiszolgáltatottabb emberek védelme közös felelősség.