Belföld

A Fidesz feláldozta Putyin és lengyel politikusbűnözők oltárán az ezeréves lengyel-magyar barátságot

A kormányfő múlt héten Brüsszelben jelezte, hogy mindenki elfogadta meghívását, így június 23-án találkoznak a V4-es miniszterelnökök Budapesten és Gödöllőn.
Bejegyzés megosztása Megosztás

Magyar Péter napirend előtt az Országgyűlésben azt mondta, a visegrádi négyek egy olyan térség, amely több mint 65 millió ember otthona, Európa egyik legfontosabb ipari központja, az unió gazdasági növekedésének egyik motorja, és egyre fontosabb szereplője a kontinens biztonságának is.

Közép-Európa jelen van, erős, és készen áll arra, hogy saját jövőjét alakítsa - fogalmazta meg a miniszterelnök a visegrádi négyek kedden Magyarországon tartandó találkozójának üzenetét.

„Ha jól végezzük a dolgunkat, néhány évtized múlva Közép-Európa történetét a felemelkedés, az önbizalom, a béke és az együttműködés történeteként mesélik majd”
-mondta.

Úgy fogalmazott: Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia történelme és jövője számos ponton összekapcsolódik, ezért a viták ellenére is az együttműködés erősítésére van szükség.

Kifejtette: 1991-ben a közép-európai vezetők felismerték, hogy a kommunizmus bukása önmagában még nem jelent sikert, a szabadságot meg kell támogatni, intézményeket, együttműködéseket, gazdaságot, demokratikus jogállamot kell építeni.

Felismerték azt is, hogy ezt a munkát könnyebb együtt elvégezni, mint külön-külön - idézte fel.

Megjegyezte: akkor is voltak viták az országok között, akkor is voltak sérelmek, erős nemzeti érdekek, mégis fontosabbnak tartották ezeknél a közös jövőt.

Úgy értékelt: az Orbán-kormány idején a V4 mélypontra került, pedig ez senkinek nem volt érdeke, sem Magyarországnak, sem a régiónak, sem Európának.

„Magyarország elvesztette a bizalmat, a régió országai egyre ritkábban léptek fel azokban a kérdésekben, amelyek meghatározták a jövőjüket, és Magyarország szinte minden gazdasági mutató tekintetében elmaradt Közép-Európától”
-mondta.

Magyar Péter kitért arra is, hogy Magyarországnak vannak vitái, a külhoni magyarok ügyében pedig súlyos nézetkülönbségei vannak Szlovákiával.

“De az együttműködésnek nem az az alapja, hogy mindenben egyetértünk, hanem az a felismerés, hogy közös térben élünk, közös történelmet, sorsot hordozunk, sok közös érdek köt össze minket” - mutatott rá a miniszterelnök.

Közölte, nem véletlen vagy üres gesztus volt, hogy a választási győzelem után az első útja Varsóba vezetett, Magyarország érdeke ugyanis a magyar-lengyel bizalom helyreállítása, a visegrádi együttműködés újjáépítése és a rendszeres politikai párbeszéd visszaállítása.

Megjegyezte:

az ezeréves lengyel-magyar barátságot nem tudja néhány elhibázott év tönkretenni.

A kormányfő a V4-es együttműködés fontos témájaként említette a közlekedési és energetikai kapcsolatok kiépítését, a fejlesztéspolitika összehangolását, a közös fellépést a stratégiai beruházások érdekében, valamint a megfelelő gazdasági környezet megteremtését.

Újra kell építeni az ezeréves lengyel–magyar barátságot és a visegrádi együttműködést

Magyar Péter arról is beszélt, hogy Közép-Európa fejlődésében kulcsszerepe volt az Európai Uniónak. Példaként Lengyelországot említette, amely szerinte az elmúlt másfél évtizedben hatalmas fejlődésen ment keresztül, többek között az infrastruktúra és a vasútfejlesztés területén.

A kormányfő szerint Magyarországnak újra meg kell erősítenie kapcsolatait a közép-európai országokkal, és vissza kell építenie azt a bizalmat, amely az elmúlt években meggyengült a régióban.

További cikkeink

    A miniszterelnök bejelentette:

    konkrét terveket mutatnak be a V4-es partnereknek egy Varsót, Prágát, Pozsonyt és Budapestet összekötő gyorsvasúti hálózat lehetőségeiről.

    Szerinte egy ilyen beruházás nemcsak közlekedési, hanem gazdasági és stratégiai szempontból is erősítené a térséget.

    A következő időszak feladata nem a kapcsolatok leépítése, hanem azok újjáépítése lesz

    Magyar Péter szerint a V4-es együttműködés megerősítésének egyik alapja a politikai bizalom helyreállítása. Úgy véli, az elmúlt években a visegrádi kapcsolatok nem egyszerűen a nézetkülönbségek miatt gyengültek meg.

    „Nem azért szakadt meg, nem azért került mélypontra a visegrádi négyek együttműködése, amit ön mondott. Önök Vlagyimir Putyint választották, Oroszországot, és ezt Lengyelország nem nyeli le”
    –fogalmazott.

    A miniszterelnök szerint a lengyel politikai vezetés történelmi okokból különösen érzékeny az Oroszországhoz fűződő viszonyra.

    “Ők nem felejtették el, honnan jöttek, és nem alkudtak, az elveikből nem adtak fel semmit” – mondta Lengyelországról.

    Magyar Péter élesen bírálta azt is, hogy korábbi lengyel kormányzati szereplők Magyarországon kaptak menedéket. Szerinte egyetlen szuverén ország sem fogadná el, ha “politikus bűnözők, akiket több tucat súlyos bűncselekmény elkövetésével vádolnak a hazájukban”, egy másik államban keresnek védelmet.

    A kormányfő azt állította, hogy ezek az ügyek súlyosan ártottak a két ország kapcsolatának.

    „Önök feláldozták Vlagyimir Putyin és lengyel politikus bűnözők oltárán az ezeréves lengyel–magyar barátságot. Mi pedig újraépítjük”
    –zárta felszólalását Magyar Péter.

    Hozzátette: tapasztalatai szerint Lengyelországban továbbra is erős a magyarok iránti szimpátia, és a két nép közötti történelmi kapcsolat helyreállítható. Mint mondta, lengyelországi útján azt tapasztalta, hogy sokan várják a két ország közötti szorosabb együttműködés visszatérését.